مزایا و معایب روف گاردن در اصفهان

مزایا و معایب روف گاردن در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

روف گاردن اصفهان و روش پیدایش آن

امروزه یکی از بخش های خانه هایی که بالکن(تراس) بزرگی دارند یا خانه هایی که پشت بام شخصی دارند، روف گاردن می باشد، در این مقاله با خانه چوبی ایرانیان مجری روف گاردن همراه باشید تا به بررسی تاریخچه روف گاردن و مزایا و معایب آن بپردازیم. روف گاردن یکی از بخش های منزل است که در روف گاردن در تعریف عامیانه به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد. باغچه های زیبای پشت بام، برای اولین بار در کشور آلمان خود نمایی کرد. در کشور آلمان اکثر قریب به اتفاق ساختمان ها دارای روف گاردن می باشند. این پشت بام های سبز در آلمان رواج زیادی دارد حدودا ده درصد از ساختمان های آن دارای بام سبز هستند. روف گاردن ها در گذشته تنها محدود به کشور آلمان نمی شود و پس از گذشت زمان در کشور های دیگری نیز مانند آمریکا رواج پیدا کردند، بام های سبز در ایالات متحده آمریکا نیز رواج پیدا نموده و می توان مثالی از مشهورترین آنها که در تالار شهر شیکاگو می باشد اشاره نمود. تالار شهر شیکاگو دارای بام سبزی بسیار سرسبز و زیبایی می باشد، که به واسطه پوشش گیاهی سرسبزش دمای این ساختمان نسبت به ساختمان های قدیمی که فاقد این نوع باغچه روی بام هستند ۲۵ درجه سانتیگراد پایین تر یا به عبارتی خنک تر است که این خود یک مزیت بزرگ و لذت بخش می باشد.


مزایای روف گاردن اصفهان | خانه چوب ایرانیان

روف گاردن یا در زبان فارسی باغ بام، این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد. روف گاردن با ایجاد محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه بطور معـمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تاکنون بلا استفاده به نظر می رسیده است، بدون شک ایده جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود. از دیدگاه مهندسی سازه، طراحی ساختمان با باغ بام منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.
این بخش از ساختمان ها که امروزه به یکی از پر طرفدار ترین بخش ساختمانها تبدیل شده اند و همه رویای داشتن یک روف گاردن بزرگ در خانه خود را دارند، می تواند مزایای زیادی برای ساختمان ها به همراه داشته باشد، در ادامه با سایت خانه چوبی ایرانیان همراه باشید تا به بررسی این مزایا بپردازیم. مجموعه خانه چوبی ایرانیان مجری روف گاردن در اصفهان می باشد و کلیه خدمات طراحی روف گاردن اصفهان و اجرا روف گاردن اصفهان را می توانید به مجموعه خانه چوبی ایرانیان بسپارید. این مجموعه علاوه بر طراحی و اجرا روف گاردن می تواند کلیه خدمات طراحی و ساخت آلاچیق اصفهان و فروش هایگلاس اصفهان را برای شما عزیزان انجام می دهد.


مزایای روف گاردن در بام ساختمان

روف گاردن ها به دلیل اینکه در آنها از گیاهان مختلف با تراکم بالا استفاده می شود می توانند برای هوا بسیار مفید واقع شود در واقع روف گاردن استفاده از روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده‌ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می‌شود و علاوه بر اینکه معماری ساختمان را ارتقا می‌دهد، چهره شهر را زیباتر می‌کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می‌شود تا پوشش‌های گیاهی رشد و نمو داشته باشند. مجموعه خانه چوبی ایرانیان از بهترین متریال چوبی با کیفیت در طراحی و ساخت انواع روف گاردن استفاده می کند. مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می‌کند و حتی می‌توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات خانگی ایجاد نمود. روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می‌شود و با ایجاد آن می‌توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرد و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.


دیگر مزایای روف گاردن اصفهان

علاوه بر این روف گاردن در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می‌کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می‌توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می‌کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود، مجموعه خانه چوبی ایرانیان از سیستم های سقف متحرک با مهندسی پیشرفته برای سقف روف گاردن استفاده می کند که می تواند علاوه بر جلوه خاص و لوکسی که به روف گاردن شما میدهد، موجب جلوگیری از برخورد نور خورشید به این نقطه از ساختمان می شود. روف گاردن با پوشش گیاهی خود مانع از هدر رفتن آب باران شده و کمتر این آب روانه فاضلاب شهری می شود. از طرفی این بام باغ باعث کاهش آلودگی هوای شهری شده و کربن موجود در دود موجود در هوا را گرفته و به جای آن اکسیژن به محیط تحویل می دهد. همانطور که قبلا اشاره کردم مثل یک عایق حرارتی و دمایی در ساختمان عمل نموده، دمای هوا را گرفته و باعث خنک تر شدن محیط می شود. حتی اگر محیط بالای بام سبز نیز با شیشه پوشانده شود می تواند انرژی خورشیدی را بگیرد و تولید انرژی نیز نماید.

طراحی روف گاردن در اصفهان| خانه چوب ایرانیان

همچنین این باغچه های روی بام که بر روی یک عایق ایجاد شده و با پوشش گیاهی مناسبش باعث افزایش عمر سقف نیز می شود و از نظر زیبایی و طراوت بخشیدن به محیط نیز بسیار پسندیده می باشد. در روف گاردن شما می توانید از انواع گیاهان متناسب با فضای روف گاردن خود استفاده نمایید، همچنین می توانید پس از اجرای روف گاردن اصفهان از انواع میز و صندلی در این مجموعه استفاده نمایید تا یک روف گاردن کامل داشته باشید که می توانید با خانواده یا دوستانتان در آنجا اوقات فراقت خوشی را تجربه کنید. اگر به دنبال یک مجموعه برای طراحی روف گاردن اصفهان می باشید، مجموعه خانه چوبی ایرانیان می تواند کلیه نیاز های شما را در رابطه با طراحی و اجرا روف گاردن اصفهان برطرف نماید. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.


معایب روف گاردن اصفهان | خانه چوب ایرانیان

معایب روف گاردن

روف گاردن علاوه بر مزایایی که برای ساختمان و محیط زندگی شهری ایجاد می کند معایبی نیز دارد که نمی شود از آنها چشم پوشی کرد برخی از این معایب عبارتند از: ایجاد پوشش گیاهی در برخی از مناطق جغرافیایی قابل اجرا و عملی نمی باشد. چرا که آن محیط شرایط مناسبی جهت این عمل را دارا نمی باشد. برخی از ساختمان ها و بناها هم وجود دارند که نقشه و نوع ساختمان و بنای آن توانایی تحمل خاک و وزن پوشش گیاهی را بر روی بام خود ندارد. از طرفی عواملی همچون مشکل در زهکشی، ته نشینی ذرات خاک، و نشست خاک و ایجاد گودال و همچنین ریشه دواندن گیاهان درون سقف، سنگین شدن سقف، سخت شدن سطح خاک و آسیب دیدن سطح صاف سقف، نیز از جمله معایب روف گاردن و ایجاد فضای سبز در بام های ساختمان ها می باشد، درصورتی که اصولی طراحی نشود. این معایب می توانند به خودی خود موجب انصراف شما از اجرای روف گاردن در اصفهان شوند، اما مزایای روف گاردن همچنان برتری خود را نسبت به معایب آن دارند و در صورتی که شما بتوانید بر معایب روف گاردن غلبه کنید، روف گاردن بهترین گزینه برای شما می باشد.


انواع روف گاردن

روف گاردن‌ها انواع مختلفی دارند، از همین رو طراح باید با توجه به شرایط محل اجرای روف گاردن، یکی از انواع طراحی روف گاردن را برگزیند. شاید خیلی از افراد تصور کنند که اجرای انواع روف گاردن هزینه‌های بالایی را در پی دارد اما باید توجه داشت که یک طراح و مجری حرفه ای می‌تواند یکی از انواع آن را برگزیند که هزینه بسیار بالایی را به کارفرما تحمیل نکند. شما می توانید اجرای انواع روف گاردن منزل خود را به مجموعه خانه چوبی ایرانیان بسپارید تا ما کلیه خدمات طراحی روف گاردن اصفهان و اجرا روف گاردن اصفهان را برای شما عزیزان انجام دهیم.
روف گاردن گسترده(Extensive) این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود. در این نوع بام از گیاهانی با رشد ریشه های کوتاه استفاده می گردد و باید قابلیت رشد در خاک با عمق کم را داشته باشند.

انواع روف گاردن اصفهان | خانه چوب ایرانیان

روف گاردن متمرکز(Intensive) این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می‌شود. این نوع از بام سبز شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیه یک پارک طراحی می‌شود. بام های سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند. در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی ‌است و برای بام هایی که دسترسی عمومی‌ دارند بکار برده می‌شوند. در این نوع بام سبز از گیاهانی با عمق ریشه زیاد و حداقل ۳۰ سانتی متری استفاده می گردد. از مزایای این نوع بام باغ می توان در عدم محدودیت در انتخاب نوع گیاهان اشاره کرد. هر نوع گیاهی حتی انواع هندوانه، توت فرنگی و حتی گیاهان دارویی مانند پونه، اسطوخودوس قابل کاشت می باشد.

• ترکیبی (Synthetic)
این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزن صورت می‌گیرد.

سیستم مدولار یا جعبه گیاه (Planter box ) در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود.


بهترین روف گاردن اصفهان | خانه چوبی ایرانیان

انواع کلاس های روف گاردن

بر اساس عوامل موثر در روش های گوناگون اجرایی، انواع روف گاردن به نام های روف گاردن گسترده، متمرکز و پرتابل و مدولار خلاصه می شوند. انواع کلاس روف گاردن عبارتند از:

مشخصات روف گاردن کلاس A
کف بام: سنگ یا موزائیک
فضای اطراف: پوشش گیاهی طبیعی و شمشاد
فضای مرکز: پوشش چمن طبیعی نحوه اجرای
فضای سبز: عایق کاری و زهکشی

مشخصات روف گاردن کلاس B
کف بام: ترموود پوشش گیاهی
فضای اطراف: گیاهان طبیعی و کاج نحوه اجرای
فضای سبز: باکس ترموود و گلدان
جنس مبلمان: حصیر و چرم دارای آلاچیق یا سایبان
نورپردازی: چراغ محوطه

مشخصات روف گاردن کلاس C

کف بام: ترموود پلکانی پوشش گیاهی
فضای اطراف: گل و گیاه طبیعی نحوه
اجرای فضای سبز: باکس ترموود پلکانی
جنس مبلمان: ترموود دارای آلاچیق یا سایبان
نورپردازی: چراغ باغی و نور مخفی


طراحی روف گاردن در اصفهان

طراحی روف گاردن در اصفهان یکی از مواردی است که شرکت های اندکی در استان اصفهان انجام می دهند مجموعه خانه چوبی ایرانیان کلیه خدمات طراحی روف گاردن اصفهان را به ما بسپارید. روف گاردن به مساحت قابل ساخت یک پروژه افزوده، و مکان جدیدی برای اجتماع درون محیطی فراهم می آورد. که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان واقع گردیده است. در طراحی روف گاردن المان های مختلفی چون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو، آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی روف گاردن شامل دو مرحله عمرانی (اجرای ایزولاسیون و زهکشی) و لنداسکیپ (اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق، باربی کیو، آبنما) می باشد. استفاده از مصالح نوین ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل در تسریع، کاهش هزینه ها و بالا بردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام بعنوان یکی از اساسی ترین اجزاء ساختمان، تخصص گروه مهندسین خانه چوبی ایرانیان می باشد.


طراحی روف گاردن بر اساس متریال مختلف

طراحی روف گاردن دارای اصولی می باشد که برای اینکه سازه مناسبی ساخته شود بایستی این اصول در طراحی تک تک اجزا روف گاردن رعایت شود، در ادامه با وبسایت خانه چوبی ایرانیان مجری روف گاردن در اصفهان همراه باشید تا به بررسی اصول مهم دردر طراحی روف گاردن باید از متریالی استفاده شود که بر اساس سرما و گرما و تغییرات آب و هوایی دچار تغییر نشود. در این راستا می توان از گیاهان مصنوعی استفاده کرد، درختچه های مصنوعی و طبیعی مخصوصی داشت، گل های زینتی مصنوعی با وزن سبک گزینه خوبی است و همینطور چمن های مصنوعی می تواند از موارد خوب باشد. متریال هزینه در طراحی روف گاردن بسیار مهم است همینطور می بایست از گیاهانی استفاده شود که تحمل تابش مستقیم خورشید را داشته باشد و در برابر آفتاب شدید نیز گزینه خوبی محسوب شود.
از یاد نبرید که روف گاردن ها به واسطه متریال مشخصی ارزیابی می شوند. در صورتی که قرار است بخشی از محیط روف گاردن توسط کفپوش پوشیده شود و بخش دیگر توسط چمن مصنوعی تکمیل شود می بایست موقعیت دقیق هر بخش بر اساس ابعاد در نظر گرفته شود. در برخی از بخش ها که تاسیسات استفاده شده است بهتر است پوشش گیاهی با ارتفاع مخصوصی ارزیابی شود و کفپوش در موقعیت خوبی قرار بگیرد و از سوی دیگر بهتر است چمن مصنوعی نیز از نظر جنس گزینه خوبی باشد.

مهندسی روف گاردن اصفهان| خانه چوبی ایرانیان

هزینه ای که برای طراحی روف گاردن اصفهان در نظر گرفته می شود شامل ایمنی نیز می شود در واقع امنیت روف گاردن به واسطه وزش باد و خطرات برق گرفتگی موضوعی است که می بایست از سوی مهندس مربوطه بررسی شود. در بهترین شرایط روف گاردن ها باید بتوانند مدل های مختلفی داشته باشند. مشخص است که قیمت طراحی روف گاردن در اصفهان در مدل های مدولار و گسترده و متمرکز با هم فرق دارد. همینطور استفاده از سبک های جدید روف گاردن بهتر است در ابعاد استاندارد صورت بگیرد. مجموعه خانه چوبی ایرانیان در اصفهان همواره سعی نموده است تا بهترین قیمت طراحی روف گاردن اصفهان را ارائه دهد.


مهمترین مراحل اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن اصفهان دارای ۵ مرحله اصلی می باشد که در این قسمت از مقاله وبسایت خانه چوبی ایرانیان مجری روف گاردن در اصفهان می باشد، اجرای روف گاردن به ۵ دسته کلی تقسیم می شود. ساختار سقف اولین لایه است و مهمترین بخش نیز محسوب می شود. پس از لایه سقف نوبت به لایه محافظت می رسد که بر اساس نوع و مدل روف گاردن تنوع زیادی دارد. در بخش سوم لایه زهکش وجود دارد و پس از آن محیط کشت ارزیابی می شود و در نهایت نوبت به لایه پوشش گیاهی می رسد.
در بخش اول مربوط به ساختار سقف، نیاز است بخش های مختلف سقف بررسی شود، هر بخش از دیگری جداسازی شده و از نظر استحکام بررسی شود همینطور نیاز است که ابعاد سقف نیز بررسی شود. این لایه قطعاً باید توسط مهندس بررسی شود در غیر این صورت بستر کار ایمن نخواهد بود. لایه محافظت قرار است از بام شما در برابر هر نوع نشتی محافظت نماید. این لایه سبب می شود که نفوذ آب به سطح داخلی به حداقل برسد. لایه محافظت باریکه ای از بتن سبک است و به صورت عایقی محکم طراحی می شود به طوری که از ورقه های ضخیم پلاستیکی یا مسی استفاده می شود که اغلب در مدل های ترکیبی طراحی شده اند.
لایه محافظت همان عایقی می باشد که وجود آن بر روی روف گاردن لازم می باشد و در صورت عدم وجود این عایق می تواند آسیب جدی به ساختمان بزند و شما مجبور به پرداخت هزینه های زیادی برای برطرف کردن این مشکلات نمایید. ویژگی های طراحی و کاربرد بام سبز به طور کلی بسیار مهم هستند. همه سیستم های بام سبز نیاز به لایه محافظ ندارند و لایه ای با عنوان لایه مانع ریشه وجود دارد که به جای لایه محافظت استفاده شده و کارایی خوبی دارد. لایه مانع ریشه سبب می شود که ریشه به بخش عایق کاری نفوذ نداشته باشد و به این فشار آسیبی وارد نکند و سقف در شرایط خوبی قرار بگیرد.
این لایه از یک پوسته پلی اتیلن خاص تشکیل شده است و در اغلب پروژه های عمومی که بار سقف زیادی دارند گزینه خوبی محسوب می شود. در صورتی که پوشش گیاهی کاشته شده به صورت عمیق با ریشه های تهاجمی باشد نیاز به لایه مانع ریشه خواهید داشت. لایه دیگری با عنوان لایه صافی وجود دارد که در واقع یک فیلتر محسوب می شود که ر بین محیط کشت و لایه زهکش قرار می گیرد به طوری که رطوبت از ریشه ها دور می شود و گندیدگی ریشه به حداقل می رسد. این لایه قرار است از ریشه ها محافظ کند.


اجرا روف گاردن اصفهان | خانه چوبی ایرانیان

جزئیات اجرایی روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن در اصفهان، مستلزم یک کارگروهی است، مجموعه خانه چوبی ایرانیان با گرد هم آوردن متخصصین طراحی روف گاردن در اصفهان می تواند کلیه خدمات طراحی و اجرا روف گاردن اصفهان شما را از ۰ تا ۱۰۰ اجرا نماید. برای این منظور مهندسین معماری، عمران و فضای سبز، باید در کنار هم به طراحی و جزئیات اجرایی روف گاردن رسیدگی کنند. جزئیات اجرایی روف گاردن، مبحث بسیار گسترده ای است ولی به طور کلی، باید به جلوگیری از انتقال صدا به طبقات پایین (عایق بندی صوتی)، زهکشی و محاسبه بار، بیش از هر چیز دیگری توجه کرد. انتخاب گیاهان با نیاز آبی نزدیک به یکدیگر و گیاهان مقاوم به باد، در جزئیات اجرایی روف گاردن در نظر گرفته می‌شوند.
ایمنی در کنار زیبایی از مهم ترین مواردی است که نباید از نظر طراحان دور بماند. لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظت قرار می گیرد. این لایه سبب می شود که آب بتواند از هر جای بام سبز به سیستم زهکش وصل شود. در این لایه همیشه مقدار آب اضافی وجود دارد که به طور مشخصی تخلیه می شود. بهتر است در انتخاب لایه زهکش دقت ویژه ای صورت بگیرد به طوری که از بیشینه جریان آب اطلاعات کسب شود. لایه زهکش به کار رفته برای این مدل از بام سبز به طوری که یک حصیر زهکش پلاستیکی موجدار در نظر می گیرد. 


محیط کشت در اجرای روف گاردن مهم است محیطی که قرار است الزامات سازه ای در آن وزن کمی داشته باشد. مشخص است که محیط کشت به طور کلی بر اساس شرایط خاک معمولی ارزیابی می شود و سبک بودن وزن کار بسیار مشخص است. محیط پروژه در این زمینه در حالت مرطوب بررسی شود. لایه پوشش گیاهی در اجرای روف گاردن اهمیت زیادی دارد و شرایط خشک و خشن پشت بام از بین می رود و گیاهانی با عمق مناسب انتخاب می شود به طوری که شرایط کم آبی و هوای سرد و گرم در این راستا ارزیابی می شود. طرح نهایی توسط طراح مشخص می شود و در این زمینه شرایط اقلیمی و طراحی سازه ارزیابی خواهد داشت.


هزینه اجرای روف گاردن اصفهان

قیمت روف گاردن اصفهان بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان ها و فلاورباکس ها، تجهیزات، نوع کف و در کل المان ها و کیفیت آن ها متفاوت است. مجموعه خانه چوبی ایرانیان همواره سعی نموده تا بهترین متریال و پلن روف گاردن در اصفهان را با کمترین هزینه اجرای روف گاردن اصفهان انجام بدهد، شما می توانید برای اطلاع از هزینه روف گاردن اصفهان می توانید با مجموعه خانه چوبی ایرانیان تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان، پاسخ کلیه سوالات شما را در زمینه قیمت روف گاردن اصفهان بدهند.