اجرای فضای سبز در اصفهان

اجرا کننده فضای سبز با متد های روز | خانه چوب ایرانیان

اجرای فضای سبز با جدیدترین متدهای روز

مجموعه خانه چوبی ایرانیان از پیشکسوتان عرصه طراحی و اجرای فضای سبز در اصفهان است؛ که با سال ها تجربه به یکی از قطب های قدرتمند در این عرصه تبدیل شده. مجموعه خانه چوبی ایرانیان با استفاده از متریال درجه یک، ابزار آلات پیشرفته و مهم تر از همه نیروی مجرب و حرفه ای بهترین خدمات فضای سبز را برای هم استانی های عزیز در اصفهان ارائه می دهد. 
شرکت خانه چوبی ایرانیان علاوه بر طراحی و اجرای فضای سبز خدمات دیگری از جمله، طراحی آلاچیق، اجرای روف گاردن، فروش فلاور باکس، اجرای گزبو، فروش ورق پلی گلاس و فروش ورق MDF در اصفهان را برای هم استانی عزیز اجرایی کرده است. برای مشاوره و سفارش خدمات این مجموعه با استفاده از لینک زیر اقدام کنید.
هدف خانه چوبی ایرانیان ارئه خدمات فضای سبز در اصفهان با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت می باشد.  


نمونه طرح فضای سبز | خانه چوب ایرانیان

اجرای فضای سبز

به روش های مختلف به شرح ذیل انجام می پذیرد:
طراحی فضای سبز به روش انگلیسی کلاسیک بر گرفته از خطوط صاف وهندسی ومنظم می باشد.
طراحی و اجرای فضای سبز به روش فرانسوی که دارای مدل های خاص این نوع طراحی، مانند استفاده از آب، پستی و بلندی، تپه ماهوراست.
طراحی فضای سبز به روش ایتالیایی که برگرفته ازطرح های فضای سبز فرانسوی است.
طراحی و اجرای فضای سبز به روش سنتی و روستایی که از زمان های قدیم منصوب بوده و سعی شده از فضای بافت روستایی طبعیت پیروی کند.
طراحی به روش های فضای سبز ژاپنی و چینی، درفضای سبز معروف به باغ های ژاپنی است.
طراحی محوطه به روش های مدرن آمریکایی بوده از طرح های نامنظم همگن پیروی می کند.
طراحی فضای سبز باغ ایرانی که آمیختگی زیادی با روش طراحی فضای سبز انگلیسی دارد. استفاده از عنصر آب، ردیف کاری درختان و جوی آب و روش طرح های انگلیسی می باشد.


عوامل مؤثر بر اجرای فضای سبز

همه می‌دانیم که کشور ما ایران روی کمربند گرم و خشک قرار گرفته است که به موجب آن میزان بارش‌ها با نوسانات زیادی مواجه است و بر همین اساس نمی‌توان به هر شیوه‌ای به اجرای فضای سبز پرداخت بلکه در طراحی فضاهای سبز در هر اندازه و هر مکانی که باشد باید فاکتورهای مهمی را مد نظر قرار داد که در ادامه بیشتر در مورد آن ها توضیح می دهیم.

آب
اهمیت این موضوع در ویلاها بیشتر از خانه و آپارتمان‌های شهری است که از پوشش گیاهی کمتری استفاده می‌کنند. در ویلا‌ها که فضای سبز در مقیاس‌های بزرگی اجرا می‌شود شناسایی منابع آبی و استفاده مناسب از آن اهمیت بالایی دارد. این موضوع در کشور‌های گرم و خشکی مانند کشور ما نیز بیشتر از هر جای دیگری به چشم خواهد خورد. آب اصلی‌ترین منبع مصرفی در فضاهای سبز است و بدون آن هرگز نمی‌توان به یک نتیجه درست و دلخواه رسید. در خانه‌ها و آپارتمان شهری که مقیاس فضای سبز کوچک و در حد و اندازه حیاط است شاید اهمیت مصرف آب چندان به چشم نیاید اما در ویلاها که فضای سبز مساحت‌هایی تا چند هزار متر را پوشش خواهند داد کنترل و مدیریت مصرف آب بسیار مهم خواهد بود. انتخاب گیاهان مقاوم در برابر آب و هوای خشک، تعبیه سیستم‌هایی به منظور ذخیره آب باران، اجرای زهکشی مناسب خاک در فضای سبز و آبیاری در بازه زمانی مناسب از جمله اقداماتی هستند که می‌توان در جهت استفاده بهینه از این منبع مهم صورت داد. از معنای فضای سبز بر می‌آید که تنها شامل کاشت چند درخت و گیاه است اما در واقع چنین نیست. از مهم‌ترین المان‌ها در اجرای فضای سبز می‌توان به آب‌نما، حوض، آلاچیق، پرگولا، انواع فلاورباکس‌ها، انواع مبلمان، برکه‌های مصنوعی، تجهیزات نورپردازی، انواع گل و گیاه، استخر، کف سازی و پیاده رو، اشاره کرد.


طرح فضای سبز ژاپنی و چینی | خانه چوب ایرانیان

اجرای فضای سبز انگلیسی | خانه چوب ایرانیان

نور

میزان و جهت تابش نور خورشید در طول روز از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید در طراحی فضای سبز در مقیاس‌های مختلف مد نظر قرار دهید. تقریباً تمامی فضاهای سبز در فصل‌ تابستان به اوج زیبایی خود خواهند رسید و باید از آن‌ها استفاده کرد. از طرفی عدم توجه به شدت آفتاب و جهت تابش آن در انتخاب گیاهان هم زیبایی فضای سبز را خراب خواهد کرد و هم با از بین رفتن پوشش گیاهی هزینه‌های شما را افزایش خواهند داد. در طراحی و اجرای خود با در نظر گرفتن شدت و جهت تابش نور خورشید موقعیت اجرای المان‌های مختلف فضای سبز همچون صندلی‌ها، آلاچیق، حوض، درختان و گل‌ها را مشخص کنید. به عنوان نمونه درختان سایه انداز فضای مناسبی برای نصب صندلی‌ها و همچنین گیاهان و گل‌های حساس به نور مستقیم خورشید هستند. از درختچه‌ها و گیاهان سایه دوست می‌توان به آبلیا، افرا، آکوبا، انواع شمشاد، تاکسوس، سنجد تزئینی، ماهونیا، آبشار طلایی و یاس زرد اشاره کرد. آمارانتوس‌ها، ناز خرفه‌ای، اختر، گل ناز یخی، بومادران، اشرفی، رز ماری و اسطوخودوس نیز از جمله گیاهانی آفتاب دوست هستند.
خاک و زمین
خاک و زمینی که قصد اجرای فضای سبز را در آن دارید نیز نقش مهمی در جنبه زیباشناختی آن ایفا خواهد کرد. از آنجایی که تنوع در فضای سبز مهم خواهد بود، بنابراین باید از انواع درخت‌ها و گیاهان استفاده کرد که بسیاری از آن‌ها به شرایط ویژه‌ای از خاک از لحاظ زهکشی و نوع خاک نیاز دارند. از اهداف مهم اجرای فضای سبز تداعی کردن طبیعت در یک مقیاس کوچک‌تر است. از این رو عارضه‌های طبیعی زمین هر چند ساده باشند می‌توانند نقش مهمی را رسیدن به این اهداف ایفا کنند. وجود تخته سنگ‌های بزرگ یا پستی و بلندی‌ها هر یک به نوبه خود می‌توانند زیبا باشند. نیازی نیست که حتماً یک زمین کاملاً صاف و تخت داشته باشید. شیب زمین خود می‌توانند به عنوان یک المان مهم و جالب به کار گرفته شود. سعی کنید از زیبایی و المان‌های موجود استفاده کنید نه اینکه با هزینه‌های بسیار آن‌ها را تغییر یا از نو ایجاد کنید.


آب و هوا

آب و هوا نیز از جمله فاکتورهایی است که در طراحی و اجرای بخش‌های مختلف فضای سبز باید مد نظر داشت. آب و هوای هر منطقه تا حدودی سبک و سیاق کلی فضای سبز شما را تعیین خواهند کرد. سبک‌های مختلفی از فضای سبز مانند انگلیسی، فرانسوی، بیابانی، مدیترانه‌ای و شرقی که هر کدام به شرایط آب و هوایی خاصی نیاز دارند. از این رو در کشور ما ایران اجرای فضای سبز به سبک انگلیسی که به داشتن پوشش‌های گیاهی زیاد و متراکم شناخته می‌شود و با توجه به این که به نگهداری و مقدار آب زیادی نیاز پیدا خواهد کرد شاید گزینه چندان مناسبی نباشد. آب و هوا در فصول مختلف سال را در نظر بگیرد و گیاهان و گل‌ها را بر اساس آن انتخاب کنید. کشور ما چهار فصل است و برای استفاده دراز مدت تر از فضای سبز بهتر است که گیاهان چهارفصل نیز در فضای سبز کاشته شوند.مراحل اجرای فضای سبز

نحوه طراحی فضای سبز در موقعیت‌های مختلف تفاوت‌های زیادی می‌تواند با هم داشته باشند به عنوان نمونه فضای سبز در ویلا که با مساحت‌هایی چند هزار متری مواجه هستیم به مراتب باید اصولی‌تر از اجرای فضای سبز در فضای چند ده متری خانه و آپارتمان‌های شهری صورت گیرد. به طور کل مراحل اجرای اصولی فضای سبز را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

مرحله اول، بررسی زمین مورد نظر
در این مرحله زمین مورد نظر در هر اندازه و مساحتی که باشد باید از نظر فاکتورها و عواملی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم مورد ارزیابی قرار بگیرد. میزان و نحوه دسترسی به منابع آب را مشخص کنید. با در نظر داشتن شرایط آب و هوایی شدت و جهت تابش نور خورشید را در طول روز مشخص کنید. عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در زمین را شناسایی کنید.

مرحله دوم، طراحی اولیه از زمین
بر اساس بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که در مرحله قبل صورت گرفته است باید یک نقشه اولیه از شرایط کلی زمین طراحی کرد که موقعیت زمین نسبت به زمین‌های پیرامون و عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در آن کاملاً مشخص شود.

مرحله سوم، اولویت بندی نیازها
بر اساس موقعیت زمین و فرصت‌هایی که به لحاظ امکان‌پذیری اجرای برخی از المان در اختیار شما قرار می‌دهد تمامی خواسته‌های خود را فهرست کنید و بر اساس اهمیت اجرایی آن را اولویت بندی کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا بهترین کنترل را بر چگونگی هزینه بودجه داشته باشید. در اولویت بندی که صورت می‌دهید خواسته دیگر افراد خانواده را نیز مد نظر قرار دهید. نیم نگاهی هم به شرایط آب و هوایی و زمین داشته باشید.

مرحله چهارم، طراحی نهایی فضای سبز
بر اساس اولویت‌های خود و همچنین شرایطی که زمین در اختیار شما قرار می‌دهد نسبت به طراحی نهایی فضای سبز مورد نظر خود اقدام کنید. در این امر می‌توانید از افراد متخصص هم کمک بگیرید. سعی کنید این طرح تمامی جزئیات ممکن را در خود داشته باشد.

مرحله پنجم، اجرای فضای سبز
بعد از تائید و نهایی شدن طراحی فضای سبز باید بر اساس اولویت بندی‌های که از قبل صورت داده‌اید به پیش بروید. خود این مرحله شامل اقدامات مراحل مختلفی می‌شود که بستگی به المان‌های مورد استفاده در اجرای فضای سبز دارد. خاک برداری، گودبرداری، اجرای سیستم زهکشی و لوله کشی، اجرای سایر تأسیسات مانند سیم کشی، کاشت گیاهان، اجرای پیاده روها و نورپردازی از جمله این اقدامات به شمار می‌روند. اولین چیزی که در فضای سبز به چشم خواهد آمد درخت‌ها و گیاهانی است که در آن تعبیه شده‌اند. در استفاده از گیاهان و درخت‌ها به نوع آن‌ها و شرایط مناسب هر یک توجه کنید. اولویت، استفاده از درختان و گیاهان بومی منطقه است. به طرح خود تنوع لازم را بدهید اما حواستان باشد زیاده روی نداشته باشید و فضای سبز را بیش از اندازه شلوغ نکنید. تعادل و تقارن را در کاشت درختان و گیاهان رعایت کنید. قبل از اجرای درخت‌ها سعی کنید طرح نهایی را با در نظر گرفتن نوع درخت‌ها و گیاهان در ذهن خود مجسم کنید.

مرحله ششم، بازرسی نهایی فضای سبز
بعد از اتمام اجرای فضای سبز باید با دقت تمام المان‌هایی که به اجرا در آورده‌اید را بررسی کنید تا تمامی ایرادات و نقص‌های ممکن برطرف گردند.


اجرای فضای سبز به روش ایتالیایی | خانه چوبی ایرانیان
اجرای فضای سبز به روش فرانسوی | خانه چوب ایرانیان

| خانه چوبی ایرانیان
| خانه چوبی ایرانیان

نقش فضای سبز در ساختمان‌ها

میل و علاقه انسان به طبیعت و فضای سبز از سالیان بسیار کهن نشات می‌گیرد. درگذشته‌های دور انسان کاملا به طبیعت وابسته بوده و به‌نوعی به یکدیگر متصل بودند، اما طی دهه‌های اخیر با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش زندگی شهرنشینی، کانون اصلی و مرکز فعالیت‌های انسان‌ها از طبیعت دور شده است. یکی از بهترین راه‌ها برای سالم‌سازی، افزایش کیفیت زندگی و همچنین تعامل دوباره انسان با طبیعت، استفاده از فضای سبز در ساختمان‌ها و یا محیط‌های اطراف آن محسوب می‌شود. توسعه فضای سبز در شهرها و ساختمان‌ها نه‌تنها باعث سلامت روانی شهروندان می‌گردد، بلکه تأثیر مثبت فراوانی را برای محیط‌زیست به همراه خواهد داشت. استفاده از فضای سبز در ساختمان شاید نتواند مشکل آلودگی هوا شهرها را حل کند، اما می‌تواند فواید روانی و زیست ‌محیطی فراوانی را برای ساکنین آن به همراه داشته باشد که از جمله آن می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:
۱. کاهش استرس و تنش اعضای ساختمان
۲. کاهش گرمای محیط و ساختمان
۳. کاهش آلودگی صوتی در ساختمان
۴. کاهش آلودگی هوا
۵. کاهش تأثیر اثرات گلخانه‌ای
۶. جذب دی ‌اکسید کربن محیط و تبدیل آن به اکسیژن

اجرای فضای سبز به سبک فرانسوی | خانه چوبی ایرانیان

ویژگی های معماری شناسی گیاهان در فضای سبز

گیاهان در اصول طراحی فضای سبز حرف اول را می زنند و به عنوان مبنا و اساس و در واقع مصالح کار محسوب می شوند. منظور از ویژگی های معماری شناسی گیاهان این است که گیاهان با توجه به ویژگی های خاص خود(شکل و حجم انفرادی یا انبوه) به عنوان یک فرم معماری موثر در ساختن فضا سهیم می شوند. در این پروسه گیاهان می توانند به صورت دیوار، سقف و کف به کار روند. زمانی که گیاهان به صورت ردیفی یا انبوه کاشته می شوند، نقش دیواره را به خوبی ایفا می کنند. شاخه های پهن و انبوه بالای درختان می تواند گزینه مناسبی برای سقف باشد. بسیاری از آلاچیق ها با همین فرآیند شکل گرفته اند. گیاهان می توانند فضاها را به خوبی تعریف کنند و باعث تفکیک فضاها به صورت بصری شوند.

نقش گیاهان در فضای سبز

 ۱• ممانعت از حرکت ۲• تقسیم فضا ۳• ایجاد حصار ۴• کنترل دید
ارتفاع گیاه یکی از المان‌های مهم و کاربردی در امر طراحی فضای سبز است
۱.
ارتفاع گیاه تا قوزک پا، برای پوشاندن زمین
۲. ارتفاع تا زانو برای راهنمایی مسیر
۳. ارتفاع گیاه تا کمر به‌عنوان حصار جزئی
۴. ارتفاع گیاه تا سینه برای تقسیم‌بندی محلی
۵. گیاهان بلندقامت که بالاتر از ارتفاع دید هستند برای حصار کردن محوطه خصوصی


سخن آخر

فضای سبز امروزه با فاصله گرفتن روز افزون انسان از طبیعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. فضای سبز در هر مقیاسی که باشد، باید طبق اصول و استانداردهایی صورت گیرد تا بتوان به اهداف مد نظر از اجرای آن دست یافت. در طراحی و اجری فضای سبز باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار داد. طراحی فضای سبز یکی از آن دسته کارهایی است که در هر فضا و مکانی جایگاه داشته و می تواند به عنوان یک عامل تاثیرگذار در سلامت روح و جسم انسان ها و به طور کلی تمام موجودات زنده، اثر بگذارد. تاثیر طراحی فضای سبز بر سلامت انسان ها در دو بعد جسم و روح دیده می شود و این چیزی است که بارها و بارها در زمینه پزشکی و روان درمانی به اثبات رسیده است. اگر بخواهیم در باب شکل تاثیرگذاری گل و گیاهان بر روح و روان انسان ها صحبت کنیم، کافی است نگاهی به شکل زندگی در شهرها و روستاهای سرسبز و به سر بردن در مناطق صنعتی و بایر بیندازیم. این چیزی است که در همان نگاه اول و پیش از آن که وارد مراحل موشکافانه شویم، خود را نشان می دهد.خانه چوبی ایرانیان با بهره گیری نیروی مجرب و استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و متدهای روز دنیا بهترین خدمات ساختمانی از جمله طراحی آلاچیق، اجرای روف گاردن، فروش فلاور باکس، اجرای گزبو، فروش ورق پلی گلاس و فروش ورق MDF در اصفهان را ارائه می دهد و همواره با پایبندی به اصل رضایت مشتری بهترین کیفیت را به ارمغان می آورد. 
امیدواریم در این مقاله به تمامی پرسش های شما عزیزان در رابطه با اجرای فضای سبز پاسخ داده باشیم و استفاده های لازم را برده باشید.