طراحی فضای سبز در اصفهان

طراحی فضای سبز در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

مجری خدمات فضای سبز

مجموعه خانه چوبی ایرانیان مجری کلیه خدمات طراحی و اجرای فضای سبز در اصفهان می باشد. در این مقاله ما به بررسی خدمات طراحی فضای سبز و اصول طراحی فضای سبز می پردازیم.
شرکت خانه چوبی ایرانیان بعنوان مجری خدمات فضای سبز با بهره بردن از علم مهندسی طراحی روز و استفاده از بهترین گیاهان و متریال ساخت قصد دارد بهترین خدمات را برای شما عزیزان انجام دهد.
شرکت خانه چوبی ایرانیان علاوه بر طراحی و اجرای فضای سبز خدمات دیگری از جمله، اجرای روف گاردن، اجرای گزبو، طراحی آلاچیق، فروش فلاور باکس، فروش ورق پلی گلاس و فروش ورق MDF در اصفهان را برای شما عزیزان انجام می دهد. شما می توانید برای هر یک از خدمات ذکر شده با ما تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان تیم ما شما را راهنمایی کنند.
شرکت خانه چوبی ایرانیان همواره بر این بوده است تا بتواند با در نظر گرفتن نیاز مشتریان خدمات را با بالاترین سطح کیفی و مناسب ترین قیمت به شما مشتریان عزیز ارائه دهد. 


طراحی فضای سبز | خانه چوب ایرانیان

فضای سبز (Landscape) چیست؟

فضای سبز معنی و مفهوم‌های متفاوتی برای افراد مختلفی می‌تواند داشته باشد. برای افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند یک معنا و برای افرادی که در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند معنای دیگری خواهد داشت. از طرفی اجرای فضای سبز در موقعیت‌های مختلف از اصول خاص خود پیروی خواهد کرد و تفاوت‌هایی هر چند جزئی با یکدیگر خواهند داشت.
فضاهای سبز در واقع سطوحی از زمین‌های مسکونی و شهری هستند که بر اساس اصول و طراحی‌های خاص با استفاده از انواع پوشش‌های گیاهی پوشیده می‌شود تا بتوان محیط را از جنبه‌های مختلفی همچون زیباشناختی، رفاه و آرامش بهبود بخشید. در طراحی و اجرای فضای سبز اهداف مختلفی دنبال می‌شود که به مقدار زیادی به نوع فضای سبز بستگی خواهد داشت. در این نوشتار منظور از فضای سبز بیشتر فضای سبز مسکونی در آپارتمان‌ها و ویلا است.
شاید تاکنون واژه های منظر سخت و منظر نرم (hard & soft landscape) را شنیده باشید. منظر سخت به فضای چشم انداز بیرونی گفته می شود که عناصر اصلی تشکیل دهنده آن را اشیایی مانند مجموعه دیوارها، حصارها، صندلی ها، ظروف زباله، آب نما، پوسته، جداره بیرونی مصالح مختلف تشکیل می دهند. منظر نرم به مجموعه ای گفته می شود که خاک و پوشش گیاهی و آب را در برمی گیرد.


انواع فضای سبز

۱) فضای سبز عمومی: بیشترین مورد از فضای سبز است که در دسترس می باشد این فضاهای عمومی مکانی جهت بازی ها و مناطق ورزش است. فضاهای یاد شده اساساً برای این منظور طراحی یا تجهیز شده اند. وجود نیمکت، روشنایی، آبخوری، دستشویی، کف سازی معابر و دسترسی از اجزاء اصلی این نوع فضاها به شمار می روند.

۲) فضاهای سبز نیمه عمومی: فضاهای سبزی که بازدهی اکولوژیکی دارند، لیکن استفاده کنندگان آن ها، نسبت به فضاهای سبز عمومی محدودتر هستند. محوطه های باز بیمارستان ها، پادگان ها، ادارات دولتی و... در این دسته قرار می گیرند.

۳) فضاهای سبز خیابانی: نوعی از فضاهای سبز شهری هستند که به طور معمول درختکاری حاشیه ی باریکی از حد فاصل مسیرهای پیاده رو و سواره رو را تشکیل می دهند و یا به صورت متمرکز در فضاهای نسبتا کوچک میدان ها و یا در زمین های پیرامون بزرگ راه ها و خیابان ها شکل گرفته اند.


کاربرد طراحی فضای سبز شامل موارد مختلفی می‌شود:

۱. از گیاهان می‌توان برای هدایت دید و رسیدن به منظره‌ای خاص استفاده کرد.
۲. زمانی که بخواهیم گیاه خاصی را به نمایش بگذاریم از گلدان استفاده می‌کنیم.
۳. در فضاهای کوچک مثل حیاط منازل جزییات گیاه بیشتر دیده می‌شوند و دگرگونی بیشتر احساس می‌شود.
۴. مناظر طبیعی هیچ‌گاه متقارن نیستند، ولی توازن بین دو سوی تقارن در فضای سبز باید در نظر گرفته شود، به‌طور مثال درختان باید یکی در میان در طرفین قرار بگیرند. در طراحی فضای سبز باید عواملی چون ممانعت از حرکت، تقسیم فضا، ایجاد حصار و کنترل دید به‌طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین تغییرات محیطی نیز باید در آینده‌نگری طرح لحاظ شود. رشد گیاهان نیز جز مواردی است که حتما باید به آن پرداخته شود.

خدمات طراحی و اجرای فضای سبز در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

اصول طراحی فضای سبز

وظیفه اجتماعی و مهم طراحی فضای سبز، ایجاد هماهنگی میان هنر و علم، به منظور سازمان دهی برنامه ریزی و طراحی کل محیط و منظر است. امروزه با توجه به این که سلامت و رفاه انسان اهمیت خاصی پیدا کرده است، دست یابی به توانایی پایدار محیط و منظر، بدون از بین بردن و کاهش کیفیت منابع، یک اصل حیاتی در این حرفه است.
تفاوت دیگری که طراحی فضای سبز با دیگر هنرها دارد، این است که یک طرح لنداسکیپ فضای سبز، پس از پایان مراحل ساخت، در حقیقت هنوز تکمیل نشده است و تنها در طول زمان، به شکل نهایی خود دست پیدا می کند. به همین، دلیل حفاظت و نگهداری پروژه، پس از اجرا، ضامن حفظ و بقای آن است و از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. طراحی فضای سبز، در مقیاس های کوچک، باید مبتنی بر راحتی، زیبایی، دوام و صرفه اقتصادی باشد.
طراحی فضای سبز، به عنوان بخشی از اصول طراحی فضای سبز شهری، فرآیندی انسانی است که با بهبود کیفیت کالبدی محیط زیست سرو کار دارد. آنچه که باید در اصول و قواعد طراحی محوطه فضای سبز، به آن اشراف داشت، این است که یک فضای سبز (در هر مقوله ای که باشد ) از یک سو، جز یی از شهر است و نمی توان بدون توجه به کل، در مورد جزء برنامه ریزی و طراحی انجام داد و از سوی دیگر، هر فضای سبزی، به منزله یک کل است که از ترکیب اجزاء مانند: راه ها، باغچه ها، محوطه سازی، مبلمان و المان ها تشکیل می شود و ضمن این که بایستی کلیت در تمامی اجزا احساس شود، اجزا نیز به خوبی طراحی شوند. در طراحی فضای سبز، از گیاهان به عنوان عناصر معماری می توان استفاده کرد.
این عناصر، همانند دیگر عناصری که در طراحی به کار گرفته می شوند، از ویژگی های بصری مانند: نقطه، خط، فرم، رنگ و بافت برخوردار هستند. بایستی این ویژگی ها براساس اصول زیبایی شناختی، یعنی وحدت، ریتم مناسب، تعادل، توازن و مقیاس چیده شوند تا بتوان به محیطی دلپذیر دسترسی پیدا کرد.


انواع فضای سبز | خانه چوب ایرانیان

فضاهای سبز به دو دسته پهنه ای و خطی تقسیم می شوند. فضاهای سبز پهنه ای فضاهایی هستند که در عکس های هوایی به شکل بافت منسجم قابل رویت هستند و در نقشه های شهری به صورت لکه های سبز مشخص می شوند. فضاهای سبز خطی به فضاهایی اطلاق می شود که متناسب با هویت ظرفیت جا به جا شدگی شهرها و گذرگاه ها مورد توجه قرار می گیرد. این نوع فضای سبز ممکن است در نقشه های شهری دیده نشود.
تمامی فضاهای سبز خطی در مالکیت عموم مردم قرار دارند و تقسیم بندی بر اساس مالکیت فقط در مورد فضاهای سبز پهنه ای اعمال می شود. از آنجا پس از پیاده کردن یک طرح، ممکن است تغییراتی در آن محوطه از نظر مکانی ایجاد شود، لذا باید یک طراح کلیه این عوامل و تغییرات را در نظر داشته باشد و محیط پس از ایجاد تغییرات نیز بتواند انسجام خود را حفظ نماید.
یکی از اصول طراحی فضای سبز پهنه بندی و تقسیم بندی مناسب برای درختان و گیاهان است. یعنی گیاهان و درختان طوری کاشته شوند که پس از رشد نیز همچنان محیط لازم را برای استقرار داشته باشند و آسیب نبینند. این کار نیز جزء پیش بینی های تغییرات محیط محسوب می شود. در واقع آینده نگری یکی از اصول طراحی فضای سبز است.


اجزای طراحی فضای سبز

* اصول طراحی فضای سبز: شامل بازدیدکروکی، ترسیم، تصویر منظره، طراحی بوسیله دست، طراحی به کمک کامپیوتر و ابزار
* عناصر طراحی فضای سبز: شامل نقطه، خط، ترسیم، فرم یا شکل، سبک طراحی، بافت، دسته بندی بافت ها، سنگ فرش، راه، انواع دالان، دیوارها، نرده ها، داربست ها، تراس بندی، پله، پاسیو , لیست گیاهان، تعیین نوع خاک و غیره می باشد.
* طراحی آب درفضای سبز: آب درباغ فضای سبز، جوی آب، آبنماها، برکه، استخر، فواره ها، گیاهان آبزی، آبشخور پرندگان، آشیانه پرندگان، هنرآب در باغ، مجسمه، باربی کیو
* طراحی تزئینات گیاهی فضای سبز: انواع گلدان ها نوع و انتخاب، گیاهان، ترکیب رنگ گیاهان، گیاهان فصلی، گیاهان دائمی، گیاهان گلدانی، چمن، درختان، درختچه ها
* طراحی مصالح مختلف درفضای سبز: انتخاب خاک، سنگ، شن، سیمان، آجر، مجسمه، گل، آلاچیق، آبیاری دستی، آبیاری اتوماتیک، نیمکت، زمین ورزشی، زمین بازی کودکان، آبنما، برکه، نورپردازی، داربست، سایبان، دستشویی، استخر


اصول معماری منظر

o اصل اول: وحدت از ابتدایی‌ترین اصول طراحی فضای سبز در ویلاها وحدت است. چشم انداز ویلای شما باید نمایانگر سبک و معماری خانه باشد که در آن قسمت‌های مختلف فضای سبز ویلا و حیاط شما به طور کلی دلپذیر و چشم نواز با یکدیگر ترکیب می‌شوند. وحدت در فضا سبز نشانگری از تکرار و ثبات یک طرح است.
تکرار عناصری مانند گیاهان و وسایل تزئینی در فضای سبز موجب ایجاد وحدت در طراحی شما می‌شود از طرفی هم قرار دادن عناصر مختلف در یک فضای سبز در کنار یکدیگر برای ایجاد یک واحد یا مضمون مشترک به شکل گیری وحدت می‌انجامد.
o اصل دوم: تعادل تعادل صرفاً برابر با احساس برابری است. به طور کلی در طراحی فضای سبز ویلا دو نوع تعادل متقارن و نامتقارن وجود دارد.در تعادل متقارن، دو طرف چشم انداز از فضای سبز یکسان هستند در حالی که در تعادل نامتقارن، ترکیب چشم انداز فضای سبز با استفاده از عناصر و اشیاء مختلف متعادل می‌شود. 

معماری فضای سبز در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

o اصل سوم: کنتراست و هارمونی اصول کنتراست طراحی فضای سبز ویلا به برجسته کردن عناصر خاصی در طراحی شما کمک می‌کند، در حالی که اصل هارمونی به عناصر موجود در یک چشم انداز فضای سبز ویلا کمک می‌کند تا یکپارچه به نظر برسند. بر اساس این اصل از طراحی فضای سبز ویلا عناصر متضاد وقتی که کنار یکدیگر قرار می‌گیرند توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند.

o اصل چهارم:
رنگ رنگ می‌تواند ابعاد زندگی واقعی را به فضای سبز ویلای شما انتقال دهد. بر اساس این اصل از طراحی فضای سبز ویلا باید دقت داشت که رنگ‌های گرم به سمت شما در حال حرکت هستند در حالی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز به ظاهر از شما دور می‌شوند.

o اصل پنجم: گذر گذر از اصول مهم در طراحی فضاهای سبز در ویلا‌ها به شمار می‌رود. گذر در واقع فقط یک تغییر تدریجی است. گذر در یک طرح از فضای سبز با تغییر تدریجی اندازه گیاه یا شدت رنگ نشان داده می‌شود. علاوه بر این، گذر را می‌توان در بافت، شکل شاخ و برگ و اندازه عناصر مختلف پیاده کرد.


خانه چوبی ایرانیان

مجموعه  خانه چوبی ایرانیان مجری کلیه خدمات طراحی و اجرای فضای سبز در اصفهان می باشد. شما می توانید برای سفارش انواع خدمات طراحی فضای سبز باغ ویلا در اصفهان و طراحی و اجرای فضای سبز در اصفهان با شرکت خانه چوبی ایرانیان در ارتباط باشید. مجموعه خانه چوبی ایرانیان همواره سعی دارد بهترین خدمات را با پایین ترین قیمت به شما عزیزان عرضه نماید. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.