خرید درب چوبی در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

خرید مصنوعات چوبی در اصفهان

هنگامی که در ایران یا به طور حرفه‌ای در کشور خارجی،گره بینه به الوارهای با کیفیت تبدیل می‌شود،به منظور افزایش الوارها از لحاظ شاخه‌های مختلف مصرفی صنعت چوب،درجه بندی می‌شوند.در مبحث چوب شناسی و آزمایشگاه مکانیک چوب اصولا الوارهای پهن برگ از لحاط سختی و نقوش زیبا برای ساخت انواع مبلمان چوبی منزل از قبیل مبل،انواع میز،کابینت،کمد،تخت خواب و کاربرد مستقیم در کفپوش،دیوارکوب و الوارهای سوزنی برگ در ساختمان سازی چوبی،ساخت درب و پنجره،تابوت،قایق و کشتی،سونا و استخر چوبی،ساخت هواپیما،اسکلت سازی ساختمان،جعبه،صندوق و … استفاده می شوند.در این پست نجارکوچک برخی از نکات که هنگام خرید الوارهای ایرانی و خارجی باید مد نظر بگیرد شرح داده شده است.از تمامی عزیزانی که در اینستاگرام نجارکوچک تجربیات خود را در مورد خرید چوب در آخرین پست کامنت کردند،بسیار زیاد سپاس گزارم.


ساخت مصنوعات چوبی در اصفهان با چه نوع چوبی خوب است؟

 خانواده چوب‌های سوزنی برگ و پهن برگ دارای طیف گسترده‌ای هستند و باتوجه به ساختمان متفاوتی که دارند،کاربردهای مختلفی نیز از نظر مکانیک چوب را دارا می باشند.بعد از ترسیم نقشه سازه‌چوبی به طور مثال یک میز غذا خوری،بایستی در نظر داشت که این میز غذا خوری قرار است در فضای باز یا درون خانه استفاده شود تا در نهایت با ویژگی بر اینکه چوب‌های سوزنی برگ در فضای باز و عوامل جوی نسبت به چوب پهن برگان دوام بیشتری دارند و این نکته برای تمامی چوب‌های پهن برگ صحت ندارند؛ چون که چوب درخت بلوط از خانواده درختان پهن برگ و سخت چوب می‌تواند مانند چوب‌های سوزنی برگ مثل: سرخدار،نراد(روسی) و کاج در عوامل جوی دوام بیاورد. به این مسئله نیز دقت کنید که آماده سازی و رنگ کاری چوب نیز بر دوام چوب در فضای باز و درون خانه می افزاید. علائم اختصاری نوع چوب بر روی الوارها درج می شود. خود الوار با کلمه LBR و چوب کاج را با کلمه LP و چوب سدر را با کلمه IC و… مشخص می کنند

ساخت مصنوعات چوبی در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

چوب مصنوعات چوبی بر چه اساس درجه بندی می شوند؟

نجاران و کابینت سازان چوبی معایبی مانند:میزان خشک بودن چوب،شرایط نگهداری چوب،خشک شدن یا حمل و نقل نامناسب،گره های سالم و ترک دار(زنده)، گره مرده، سوراخ‌های گره، ناهمواری و بی نظمی الیاف (مثل زبری، کج تاری و پارگی الیاف)، شکاف‌ها، پرز، موج، چروک، پوست و حفره‌های رزینی، سوراخ‌های ایجاده شده توسط حشرات، پوسیدگی قارچی، اعوجاج، تغییر رنگ و…. که از ارزش و کیفیت چوب تحت تاثیر قرار میدهد را برای درجه بندی چوب آلات در نظر میگیرند.

اندازه مصنوعات چوبی چقدر است؟

با نگاه به لیست برش قطعات مبلمان و با نگاه دقیق به پهنا،ضخامت و طول سازه طراحی شده باید الوار محاسبه شده را خریداری کرد.به طور مثال و فرضیه در نظر بگیرید که اگر قطعه مبلمانی به پهنای ۱۰ سانتیمتر و به طول ۶۰ سانتیمتر باشد و اگر الوار ۹سانت پهنا و ۵۵ سانتیمتر طول داشته باشد قطعا برای ما کاربردی نخواهد داشت.مقدار کمیت و اندازه و مقدار درخواستی باید مطابق طراحی سازه باشد.


هر سرویس خواب حداقل باید دارای قطعات زیر باشد (که بتوان لغت سرویس را به آن نسبت داد). یک عدد تخت دو نفره، دو عدد پاتختی، یک عدد میز آرایش (یا میز دراور یا میز توالت) همراه با قاب آینه و صندلی. اینها قسمت های استاندارد، معمول و لازم برای یک سرویس خواب است. برخی سرویس خواب ها دارای یک جز اضافی به نام پاف نیز هستند که در پایین تخت قرار می گیرید (پاف جز اصلی یک سرویس خواب نیست و وجود آن تنها یک مزیت محسوب شده و عدم وجود آن نقص به شمار نمی آید).نکته ایی که باید به آن توجه داشته باشید وجود ست کمد یا بوفه یا میز تلویزیون یا ... در کنار سرویس می باشد. شاید اصلی ترین جز کمد باشد که به دلیل استفاده سرویس در اتاق خواب و نیاز به کمد در این اتاق، چه بهتر است که کمد انتخابی شما با سرویس خوابتان نیز ست باشد. برخی تولید کنندگان کمد ست با سرویس خوابشان را نیز تولید می کنند که به هیچ عنوان اجباری در خرید آن نمی باشد و هزینه آن جدای هزینه خود سرویس محاسبه می شود. اما برای آن دسته از خریدارانی که ست بودن برایشان با اهمیت است در نظر داشتن این موضوع ضروری است چرا که معمولا هیچ شرکتی ست کمد با سرویس خواب شرکت دیگری را تولید و عرضه نمی کند.

نگهداری از وسایل چوبی در منزل

چوب احتیاج به مراقبت دارد وسایل چوبی را باید از شر چهار حشره خرابکار نجات داد. این حشرات مخصوص چوب عمر یک ساله دارند، اما نوزاد آنها می‌تواند چندین سال لای چوب پنهان بماند و متأسفانه همان موجود خبیث تازه از تخم درآمده است که چوب را از بین می‌برد.
گردگیری کنید
حشره ماده که از جاهای کثیف و آلوده خیلی خوشش می‌آید، معمولاً در درزها یا محل وصل شدن چوب‌ها به همدیگر جایی که همیشه پر ازگرد و خاک است.، تخم‌ می‌گذارد- همچنین این حشرات چوب‌هایی را ترجیح می‌دهند که بیشتر از پانزده سال از سنشان گذشته باشد.
تمیز کردن تزئینات عاج روی چوب
تزئین‌های عاج روی چوب با مقدار خیلی کمی آب و یک شوینده ضعیف تمیز می‌شوند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، می توانید سر یک چوب کبریت کمی پنبه بپیچید و برای تمیز کردن از ان استفاده کنید .
آخر کار با یک تکه کوچک پارچه کتانی عاج را خشک کنید. اگر عاج یا استخوان در اثر گذشت زمان زرد و تیره شده است، با مخلوطی از گچ و پراکسید هیدروژن ضعیف خمیری درست کنید و برای تمیز کاری بکار ببرید. در صورت نرسیدن به نتیجه مطلوب پراکسیدهیدروژن قوی تری استفاده کنید.


چوب‌های روکش‌دار چوب‌های روکش‌دار را هر چند وقت یکباربررسی کنید تا اگر قسمتی از روکش از چوب جدا شده است با چسب‌های تیوبی مناسب چسبانده شود سم پاشی بهار و اوائل تابستان وقتی است که این حشرات موذی تخم‌ریزی می‌کنند. مهم‌ترین کار تمیز نگهداشتن وسایل چوبی است.
اگر مقدار حشره زیاد باشد کارشناسی سمپاشی است که از عهده تار و مار کردن حشره‌ها به خوبی برمی‌آید و تا مدتی نسل آنها را منقرض می‌کند.
نحوه مراقبت از چوب گرمای مطبوع ناشی از شوفاژها و بخاری ها، دشمن وسایل چوبی هستند. تهویه ها هم با تغیر درجه حرارت و خشک کردن هوا بدترین دشمن چوب هستند.
برای پیشگیری از صدمه دیدن چوب بهتر است درجه حرارت محیط را کم‌کم اضافه کنید تادر مدت یک هفته به تدریج به درجه مطلوب برسد. مهم‌تر اینکه رطوبت محیط را زیاد کنید.
اگر رطوبت بین ۵۰ تا ۶۵ درصد باشد خیلی خوب است. در زمستان وسایل چوبی را نباید نزدیک به در یا پنجره‌ای که مرتب باز و بسته می‌شود قرار بدهید. ترمیم وسایل چوبی چوب گردو در برابر هجوم حشرات ضعیف است پس احتیاج به قوای کمکی دارد تا سالم بماند.
اگر دیدید که دیگر کار از مراقبت گذشته است، راهش این است که یک ماده ترمیم چوب بخرید و به کمک آن محل آسیب‌دیده را مرمت و بازسازی کنید. لکه‌گیری کنید میدانیم که یکی از خرابکارهای اصلی سطح‌های چوبی، مایعات است، اما گاهی بی‌توجهی می‌کنیم اگر روی چوب‌‌های روکش‌دار لکه‌ای بیفتد، باید زود آنها را تمیز کرد، چون در غیر این صورت پاک کردن آن، معمولاً غیرممکن می‌شود. برای برداشتن لکه، اول باید کمی روغن ساج روی آن بمالید و بگذارید چند ساعت بماند. بعد آن را پاک کنید و جلا بزنید. علاوه بر این میتوانید از روغن بزرگ و تربانتین استفاده کنید.
خرابکار دیگر آفتاب است! اشعه خورشید به مدت طولانی رنگ را از بین می‌برد و چوب راخشک می‌کند. اگر این مشکل پیش آمده است با روغن ساج وضع چوب را بهتر کنید. اگر از وسایل چوبی خوب نگهداری کنید سال‌ها برای‌تان کار می‌کنند. فقط کافی است که همیشه آنها را تمیز نگه دارید و اگر خواستید جلا بزنید، گردگیری را فراموش نکنید.