آلاچیق در اصفهان

آلاچیق در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

آلاچیق چیست؟

در هوای باز هیچ سر پناهی به اندازه آلاچیق نمی‌تواند خستگی را از تن بزداید. آلاچیق در بهترین گوشه باغ‌ها، فضای سبز، پارک‌ها، ویلاها، سواحل دریا و جنگل ها تعبیه می‌شود. از فضای دلنشین آلاچیق می‌توان استفاده اقتصادی نمود، بدین صورت که از آلاچیق در مکان‌هایی مانند کافی شاپ‌ها و یا در فضاهای باز برای ارائه خدمات و فروش محصولات استفاده کرد. آلاچیق یا کلاه‌فرنگی یا تارَم سازه‌ای چوبی یا فلزی است که در گوشه باغ‌ها، پارک‌ها یا باغچه‌ها قرار داده می‌شود و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز استفاده می‌شود. این سازه‌ها معمولاً دارای گنبد هستند و اطرافشان باز است.
نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شده‌است ولی امروزه واژه آلاچیق که واژه‌ای ترکمنی است رواج بیشتری دارد. در غرب آلاچیق‌ها بیشتر سده نوزدهم در باغ‌های افراد ثروتمند دیده می‌شد و معمولاً در پیرامون آن‌ها گل‌کاری انجام می‌شد. امروزه آلاچیق‌های چوبی پیش‌ساخته را می‌توان از فروشگاه‌های وسایل باغچه خریداری کرد و در حیاط خانه قرار داد.
در ادامه با مجموعه خانه چوب ایرانیان همراه باشید تا با هم با انواع آلاچیق آشنا می‌شویم.


انواع آلاچیق

۱. آلاچیق های چوبی
۲. آلاچیق های فلزی
۳. آلاچیق های ترکیبی
۴. آلاچیق پارچه ای
۵. آلاچیق سیمانی 
۶. آلاچیق یو پی وی سی
۷. آلاچیق پیش ساخته

۱. آلاچیق های چوبی

همانطور که از نام این نوع آلاچیق‌ها مشخص است، جنس مواد مورد استفاده شده در آن‌ها چوبی می‌باشد. آلاچیق‌های چوبی معمولاً در جنگل‌ها و سواحل دریا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا با محیط همخوانی داشته و احساس بهتری به ساکنین آن انتقال دهد. به دلیل داشتن رطوبت بالا جنس چوب از نوع درختان جنگلی مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از لایه‌های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آن‌های قرار می‌گیرد، محافظت می‌شوند. اگر آلاچیق چوبی در مناطق خشک بنا شده باشد به دلیل حمله حشرات مانند موریانه‌ها و عوامل محیطی دیگر از چوب اشباع شده استفاده می‌شود که مقاومت و دوام چوب را چند برابر می‌کند. یکی از المان‌های محبوب و پرطرفدار که از پرکاربرد ترین سازه‌های چوبی نیز محسوب می‌شود آلاچیق چوبی است،که در دو نوع تمام چوب و نیمه چوبی که ترکیبی از دو عنصر چوب و فلز است ساخته می شود.


آلاچیق چوبی در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

در آلاچیق‌های تمام چوب هم زیر ساخت و هم تزیینات داخل و قسمت خارجی آن از ترمووود و چوب نما استفاده می‌شود و نوع دیگر آن که سازه از فلز بوده اما مبلمان و تزیینات داخلی آن از چوب ترمو می‌باشد. آلاچیق‌های چوبی زیبا تنها یک سایبان برای شما نیستند، بلکه یکی از المانهای معماری محسوب می شوند. آلاچیق‌های چوبی در اشکال متنوعی طراحی و ساخته می‌شوند. آلاچیق‌های چوبی خانگی کوچک یا بزرگ، آلاچیق‌های مدرن، آلاچیق‌های سنتی، آلاچیق‌های دوطبقه، آلاچیق‌های کلاسیک، آلاچیق تاشو یا سیار، آلاچیق درختی آلاچیق‌های پیش ساخته و آماده با بهترین چوب‌ها از آن دسته هستند که دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ آب، رطوبت در فصول سرد و پر باران می‌باشند.
ساخت آلاچیق‌های چوبی در اصفهان با تنه درختان، این سازه نه تنها ایده ای زیبا، جالب و کاربردی است، بلکه می‌تواند پایه ای مستحکم برای آلاچیق خانه و باغ شما باشد، و همچنین باعث صرفه جویی در هزینه ساخت آلاچیق شما نیز می‌شود. از دیگر امتیازات ساخت آلاچیق با تنه درختان آسیب نرساندن به محیط و طبیعت اطراف شما می‌باشد.


۱. آلاچیق های فلزی

این نوع آلاچیق‌ها معمولاً در داخل پارک‌های شهری مورد استفاده قرار می گیرد، دارای دوام و مقاومت بالایی بوده، معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند و شکل‌دهی به آن‌ها راحت‌تر است. سقف این نوع آلاچیق‌ها معمولاً از ورقه‌های فلزی و یا سفال می‌باشد.
آلاچیق فلزی نسبت به نوع چوبی وزن کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد در نتیجه مقاوم‌تر و ارزان‌تر از نوع چوبی است. تعداد فلز مورد استفاده در پایه و تیرهای آلاچیق چوبی بسته به طرح و مدل آن دارد و هرچقدر از فلز بیشتر استفاده شده باشد و سنگین‌تر باشد قیمت آن بالاتر خواهد رفت.

آلاچیق فلزی در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

آلاچیق های مدرن در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

۳. آلاچیق های ترکیبی یا مدرن

بیشترین نوع آلاچیق‌ها از این نوع بوده و در ساخت آن‌ها از مواد اولیه مختلف مانند : آهن، چوب، آلومینیوم، شیشه، سرامیک، سفال و... استفاده می‌شود. به دلیل زیبایی ظاهر و دوام بالا، این نوع از آلاچیق‌ها دارای بیشترین کاربرد بوده و بسته به نوع محیط، میزان مواد اولیه مورد استفاده در آن‌ها متفاوت می‌باشد. آلاچیق‌های ترکیبی در ویلا و باغ‌های شخصی، پارک‌های شهری، جنگل‌ها و سواحل و... کاربرد داشته و در کنار ظاهر شیک و زیبا، از دوام و طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند.
در ساخت آلاچیق‌های مدرن یا ترکیبی، از تلفیق طراحی جدید و قدیم و مصالح مختلف بهره گرفته می شود. ساخت این مدل آلاچیق‌ها باعث خلق یک بنای خاص و منحصر به فرد شده و محبوب عامه مردم است. از این نوع آلاچیق می‌توان در فضای سبز روی پشت‌ بام‌ها، محوطه هتل‌ها و مجتمع‌ها، پارک‌های شهری، ویلا و باغ‌های شخصی استفاده کرد. مواد اولیه آلاچیق‌های مدرن وابسته به نوع محیط است و می‌توان از دیواره‌های باز یا بسته استفاده کرد. در آلاچیق‌های مدرن امکانات رفاهی مانند باربیکیو و کباب‌پز فراهم شده است.


۴. آلاچیق پارچه‌ای

آلاچیق‌های پارچه‌ای نوعی جالب و جذاب از آلاچیق‌ها می‌باشد. برای طراحی و تزئین دیواره‌ها و سقف آلاچیق‌های پارچه‌ای، از پارچه‌های حریر و یا سایر پارچه‌ها استفاده می‌شود. استفاده از آلاچیق پارچه‌ای برای عروسی‌هایی که در باغ‌ برگزار می‌شوند یکی از زیباترین و به یاد ماندنی‌ترین مناظر را به وجود می‌آورد.

۵. آلاچیق سیمانی

یکی از گزینه‌هایی که برای ساخت آلاچیق در مناطق جنگلی و کوهستانی مطرح می‌شود، آلاچیق سیمانی است که استحکام بالایی دارد و با دوام است. استفاده از این نوع آلاچیق در پارک‌های شلوغ هم پیشنهاد می‌شود. نام دیگر آلاچیق سیمانی، آلاچیق بتنی است. این آلاچیق یکی از مستحکم ترین انواع آلاچیق ها است.

۶. آلاچیق یو پی وی سی (UPVC)

این آلاچیق یک اتاق ایزوله آفتاب‌گیر است که دیوار و پنجره آن از جنس یو پی وی سی دو جداره بوده و سقف آن شیشه‌ای است. از آلاچیق یو پی وی سی می‌توان به عنوان استراحتگاه، گلخانه و چایخانه استفاده کرد. این نوع آلاچیق ها ضد آب بوده است ولی مقاومت بالایی ندارند.

۷. آلاچیق پیش ساخته یا آلاچیق آماده و پرتابل

آلاچیق‌های آماده وسیله ای کاربردی و زیباست که می‌توان آن را در هر مکانی که مایل باشید به راحتی برپا کنید. سایبانی برای نشستن و وسیله ای کارا و مناسب برای جلوگیری از باد و باران‌های احتمالی که به دو شکل ساخته شده و پیش ساخته هستند. نوع ساخته شده آن که برای برپایی و احداث آن نیازمند مکانی دایمی ‌می‌باشد و در مدل‌های سیمانی، بتنی و چوبی طراحی می‌شوند.
ولی در مورد آلاچیق آماده نیازی به مکان‌های دایمی‌نبوده و قابل جا به جایی است. جنس بدنه آلاچیق‌های‌ آماده از فلز یا رنگ کوره ای می باشد و دارای روکشی از جنس برزنت و یا پرس پلاستیکی بوده و از آن استفاده‌های مختلفی می‌شود.

آلاچیق پرتابل در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

از مزایای دیگر آن نصب و برپایی سریع آن است و ظرف مدت زمان کوتاهی هم قابل جمع آوری می‌باشد. از جمله مکان‌هایی که می توان از آن استفاده کرد کنار رودخانه و استخر می‌باشد. همچنین می‌توان از آن به عنوان پارکینگ و محافظی برای اتومبیل در حیاط منازل و باغ یا ویلا استفاده کرد. از مزایای خرید یک آلاچیق پیش ساخته باید گفت، با توجه به کارایی بالا و قابلیت جابجایی این مدل از آلاچیق قیمت تمام شده آن در برابر امتیازاتی که دارد بسیار ناچیز است. امکان جابجایی، نصب سریع و جمع آوری آسان و فضای کمی‌که اشغال می‌کند نشان از کارایی آن به حساب می‌آید. این سایبان های پیش ساخته و آماده قابلیت‌های مختلفی برای تفریح در سفرها، باغ و ویلای شخصی، آفرود و سفرهای کویری، پارکینگ خودرو را دارا می‌باشد همچین این نوع آلاچیق قابلیت ایجاد یک مکان مسقف موقت، قابلیت نصب موقت و یا دائمی ‌را نیز دارا بوده و حتی می‌توان پایه آن را روی زمین پیچ کرد، جوش داد و بوسیله سیمان مهار کرد.


آلاچیق چوب پلاست در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

۸. آلاچیق چوب پلاست

آلاچیق ها می توانند از جنس های مختلفی ساخته شوند ولی با توجه به اینکه آلاچیق ها هم در محیط های داخلی و هم در محیط های خارجی مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین متریالی که برای ساخت آن ها استفاده می شود باید به گونه ای باشد که هم در محیط های داخلی و هم در محیط های خارجی دارای استحکام و مقاومت بالایی باشد استفاده از چوب برای ساخت آلاچیق ها می تواند گزینه مناسبی باشد ولی با توجه به اینکه امروزه چوب پلاست ها جایگزین چوب ها شده اند در ساخت آلاچیق ها نیز انتخاب چوب پلاست می تواند تصمیم درستی باشد زیرا متریال استفاده شده در چوب پلاست ها به گونه ای می باشد که در مقابل رطوبت، باد و باران، حشرات و ... دارای مقاومت بالایی می باشد. از جمله مزایای آلاچیق چوب پلاست می توان به موارد ذیل اشاره نمود:


۱. مقاومت در برابر نور خورشید: یکی از مسائلی که در آلاچیق ها مهم می باشد این است که در مقابل تابش نور خورشید مقاومت بالایی داشته و رنگ خود را از دست ندهد که چوب پلاست از این ویژگی خوب برخوردار می باشد در واقع آلاچیقی که از جنس چوب پلاست باشد در مقابل نور خورشید رنگ خود را از دست نمی دهد.
۲. در مقابل رطوبت دارای مقاومت و استحکام بالایی است.
۳. هزینه پایین: یکی از مهم ترین مزایای استفاده از چوب پلاست در ساخت آلاچیق داشتن هزینه و قیمت پایین می باشد.

انواع سقف های قابل اجرا در طراحی آلاچیق

۱. پوشال‌های گیاهی
با تنوع آب و هوایی که در کشور ایران وجود دارد و داشتن اقلیم‌های مختلف که هست این مسئله موجب شده است که در برخی از مناطق با توجه به نوع اقلیمی که در هر منطقه وجود دارد علاوه بر چوب از پوشال‌های گیاهی و مصالح بومی نیز برای زیباتر شدن سقف آلاچیق‌ها استفاده شود. در شمال ایران تعدادی از آلاچیق‌ها توسط طراحان این حرفه با ساقه‌های برنج ساخته شده‌اند همچنین در سایر مناطق دیگر کشور می‌توان از پوشش‌های گیاهی دیگری نیز در این مورد استفاده کنیم.

آلاچیق با سقف با پوشش گیاه در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

۲. سقف‌های مشبک
بهترین و مدرن‌ترین سقف برای آلاچیق‌ها، سقف‌هایی می‌باشد که در طول روز می‌توان با کمک پوشش‌های گیاهی که به صورت رونده هستند استفاده کنید این نوع سقف‌ها بسیار زیبا و محبوب عامه مردم هستند. یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد این نوع سقف‌ها وجود انتقال نور بالایی است که می‌تواند فضای دل انگیز و بی نظیری را برای شما و اطرافیانتان به ارمغان بیاورد.

۳. سقف و دیوارهای پارچه‌ای
برای طراحی سقف‌های آلاچیق نیاز است که از روش‌ها و ایده‌های خلاقانه و بکر استفاده کنید
برخی از آلاچیق‌ها با شرایط نیم سایه مانع از تابش نور خورشید به فضای داخل آلاچیق می‌شوند، لذا به دلیل وجود هماهنگی و همخوانی‌هایی که بین رنگ، جنس و طرح این نمونه از سقف‌های پارچه‌ای با سایر ارکان آلاچیق وجود دارد بسیار پر اهمیت است. علاوه بر این چوب پلاستیک بهترین انتخاب برای ساخت آلاچیق به شمار می‌آید.

۴. سقف‌ها و دیوارهای حصیری
همانطور که شما هم می‌دانید به دلیل خنک بودن، حصیر می‌تواند بهترین گزینه برای پوشش دادن به سقف‌ها و دیوارهای آلاچیق شما باشد برای این منظور لازم است درصورتی که بخواهید با طبیعت ارتباط و رابطه‌ی بهتر و بیشتری داشته باشید از سقف‌های حصیری که بهترین گزینه هستند استفاده کنید. علت اصلی آن نیز رطوبتی است که این نوع پوشش‌ها در خود نگه می‌دارند تا با وزیدن باد از میان ساقه‌های آن هوایی خنک را در فضای آلاچیق جریان پیدا کند. برای ساخت آلاچیق‌های حصیری متریال‌های باکیفیت استفاده می‌شود.

۵. سقف‌های پارچه‌ای تاشو
وجود سقف‌های پارچه‌ای تاشو نیز از دیگر طراحی‌هایی است که می‌توانید از آن برای تزیین آلاچیق خود استفاده کنید این نوع سقف‌های پارچه‌ای به این صورت است که با استفاده از ریل‌هایی که گیره‌های مخصوص را در خود جای می‌دهند به شما کمک می‌کنند که بتوانید آن‌ها را به خوبی باز و بسته نمایید و هر زمان که نیاز دارید آن‌ها را می‌توانید ببندید و یا باز کنید.


سقف آلاچیق در اصفهان | خانه چوب ایرانیان

۶. ‌سقف‌های کوچک با عرض کم
لازم نیست که تمام فضایی که می‌خواهید از آن استفاده نمایید را سقف بزنید شما می‌توانید با در نظر گرفتن جهت تابش نور خورشید که در کدام جهت است مشخص نمایید که سقف‌هایی که عرض کم و یا طول زیادی دارند در کنار دیواره‌ها استفاده کنید.
۷. آلاچیق‌های فاقد سقف
ممکن است که شما هم تا به حال آلاچیق‌هایی را دیده باشید که بدون سقف هستند و تنها با دیواره‌های ساده و کفپوش‌هایی متناسب با محیط اطراف شما ساخته شده اند در برخی از مکان‌ها و فضاها از آلاچیق‌های بدون سقف استفاده می‌شود و نیازی نیست که دارای سقف باشد.
۸. آلاچیق‌ها با تکیه بر دیوار
خانه برخی از مواقع دیده شده است که آلاچیق‌ها را در کنار دیوار منازل می‌سازند تا به این وسیله دسترسی آن هرچه سریع‌‌تر انجام شود برای این کار سقف را نیز به دیوار تکیه دهید. مجاورت این آلاچیق‌ها با منزل باعث زیباتر شدن نمای بیرونی ویلای شما می‌شود و شما می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید.